WIELKANOC 2021 W MAGII WNĘTRZ

Co było pierwsze – jajko czy kura? Nie nam o tym decydować, bowiem w dzisiejszym wpisie postaramy się podpowiedzieć Wam, jak w pomysłowy sposób przygotować dom lub mieszkanie na nadejście Wielkiej Nocy. Co więcej, zaproponujemy też szereg praktycznych i bardzo eleganckich dodatków, które wprowadzą do domowego wnętrza powiew świeżości oraz nadadzą mu niepowtarzalny charakter. Tak potrzebnego podczas rodzinnego, świątecznego śniadania i… Śmigusa-Dyngusa!

Wiosenne porządki na Wielkanoc

Zanim zasiądziemy do wielkanocnego śniadania i podzielimy się jajkiem, czeka nas okres Wielkiego Postu, który skłania do duchowych refleksji. To również dobra okazja do starannego przygotowania wystroju domowej przestrzeni. Warto postawić na soczysto zieloną sztuczną trawę w białej doniczce lub żółto-zieloną trawę dekoracyjną oraz żywą kolorystykę ścian czy kwiaty, które nadadzą wnętrzom świeżości. A także wybudzą nasze otoczenie z marazmu zimowego snu. Kolorowe dekoracje wprawią domowników w miły, wiosenny nastrój, a całość zyska zupełnie inne, przyjemniejsze oblicze.

Stół wielkanocny – ozdoby i dekoracje

Zanim zasiądziemy do świątecznego śniadania, udajemy się na święconkę z koszyczkiem wypełnionym pokarmami. Wysłużoną plecionkę warto zastąpić nową np. szarym koszyczkiem wiklinowym w stylu rustykalnym o wszechstronnym zastosowaniu. Z kolei do celów dekoracyjnych i użytkowych użyjmy białego kosza ekologicznego z dużym uchwytem. Gdy składniki świątecznego śniadania zostaną poświęcone spotkamy się przy świątecznym stole, na którym zagoszczą smaczne mazurki, barszcz, jajka oraz inne pyszności.

Aby celebracja wielkanocnego posiłku odbywała się w miłym otoczeniu, powinniśmy zadbać o ozdobne i dekoracyjne nakrycie stołu. Jajko to symbol życia, który zajmie zaszczytne miejsce podczas śniadania, więc pisanki warto umieścić na porcelanowej paterze z zającem lub praktycznej podstawce. Jeszcze ciekawszą propozycją jest fikuśna patera z zajączkiem na domowe wypieki. Natomiast najmłodszym do gustu przypadnie porcelanowe naczynie w kształcie kurki, zwłaszcza jeśli znajdą w nim ulubione słodkości.

Stół to także idealne miejsce na piękny, z zarazem duchowy symbol, czyli świecę. Jeśli postawimy szklany świecznik w zajączki, a w nim ozdobną świecę imitującą trawę, zyskamy niepowtarzalny klimat. Chyba że zależy nam na bardzo tradycyjnych symbolach, wtedy wybierzmy żółtą lub różową świecę Eggo w kształcie wielkanocnego jajka. Świąteczny stół bez obrusu/bieżnika oraz serwetek i stroików to jak willa bez elewacji, dlatego zadbajmy o te niezbędne elementy, aby podkreślić uroczystą atmosferę rodzinnego śniadania. Klasyczny, biały obrus lub gustowny bieżnik, a do tego miękkie w dotyku, papierowe serwetki z motywem folkowym czy w fantazyjne, kolorowe ptaki będą stanowić nie tylko przydatny dodatek podczas uczty. Co więcej, mogą służyć jako niebanalna dekoracja w technice decoupage w przypadku papierowych serwetek z nadrukiem zajączka wielkanocnego lub tych z motywem tulipanów i jajek.

Niech na stole lub w jego otoczeniu zagoszczą wielkanocne stroiki, które delikatną i unikalną formą wprawią domowników w pogodny nastrój. Inspiracją może być stroik wykonany z pisanek w jasnym odcieniu różu, przyozdobionych złotymi plamkami oraz białymi piórkami, a wszystko umieszczone w srebrnej doniczce. Bardzo ciekawą opcją dla zwolenników nowoczesnego podejścia do tradycji może okazać się strzelisty stroik Glam Eggs, składający się z imitacji trawy w kolorze srebrnym oraz białych i srebrnych pisanek.

Magia dodatków – świąteczny „must have”

Na deser zostawiliśmy dodatki, ponieważ to właśnie one decydują o niepowtarzalnym charakterze świątecznego wystroju. To małe rzeczy o wielkiej wadze – podkreślają to, co warto we wnętrzu podkreślić oraz czynią przestrzeń przytulną i miłą dla oczu. Jeśli nie przesadziliśmy z odświeżaniem ścian w zbyt krzykliwe kolory, to zdecydujmy się na dekorację w postaci wiklinowego, białego wianka ze wstążką lub taką, która imituje żywą roślinę i świetnie nada się w połączeniu z figurkami, świecznikami i meblami. Innym, równie dobrym pomysłem może być komplet rustykalnych zawieszwk z kropkowanymi pisankami czy słomkowego zajączka w kubraczku.

Natomiast osoby lubiące tradycyjne, ceramiczne formy powinny zaopatrzyć się w zestaw figurek. Pisanka typu kraszanka z ręcznie drapanym wzorem lub ceramiczne zajączki w różnych kolorach podkreślą świątecznym motywem każde wnętrze, a efektowna i dostojna biała kura Resinhen z piórkowym ogonem dopełni moc wielkanocnej aranżacji.

Poprzedni wpis
Artykuły kuchenne – niezbędnik w każdej kuchni
Menu